اندکی از دنیای هزار رنگ مجازی

این محیط مکانی برای تبادل اطلاعاته نه تحمیل اعتقادات، دنیایی هزار رنگ و غیر قابل شناخت و البته بسیار جذاب. وارد شدن بهش دلچسبه چون تو واقعیت هر چی هستی اینجا می تونی یکی دیگه باشی و هر وقت هم خواستی می تونی بری و کلا با یه هویت دیگه بیای و فضای دیگه ای برای خودت رقم بزنی. برای همین اشخاص خاصی می تونند تو این محیط دوام بیارند و همراه با دنیای واقعی شون، طعم بودن در اینجا رو هم بچشن.

گاهی افرادی پیدا میشند عقده هایی که نتونستند تو واقعیت بهش برسند اینجا دنبال بدست آوردنش هستند اگرچه تا حدودی نیازشون رو رفع می کنند اما عطششون بیشتر میشه همانند تشنه ای که برای سیراب کردنش آب دریا رو بدی. این افراد همه جا هستند و براحتی میشه از دیگران متمایزشون کرد. این افراد برای رسیدن به هدفشون از هیچ اصول اخلاقی پیروی نمی کنند براحتی به دیگران تهمت می زنند، عقاید دیگران رو مسخره می کنند و هیچ احترامی براشون قائل نیستند.

شاید باورتون نشه یک زمانی تو این محیط تایید کامنت نداشتیم و اکثر وبلاگ نویس ها خودشون رو مقید به اصول اخلاقی می دونستند! اما الان وبلاگی رو نمیشه پیدا کرد نظراتش آزاد باشه، نه به این خاطر که وبلاگ نویس میخواد نظرات مخالف وبلاگش رو سانسور کنه، بلکه اغلبشون بخاطر امنیت اخلاقی وبلاگشون این محدودیت رو گذاشتن. در این بین عده ای که می خوان از این محیط و ظرفیت موجود برای بیان اعتقادشون نه تحمیل اون و تبادل اطلاعات استفاده کنند بعد از مدتی فعالیت در این فضا به شدت نسبت به جو حاکم بر اون و فعالیت مخرب عده ای وبلاگ نویس زده میشن و چاره جز ترک کردن از محیط رو نمی دونند اگر چه که نسبت به این امر بسیار ناراحت هستند ولی مجبورند. متاسفانه این امر و ادامه آن موجب از دست رفتن ظرفیت و سطح فرهنگی جامعه از این محیط خواهد شد.

تنها توصیه من به دوستداران وبلاگ نویس و بزرگان این مجموعه این هست به کسانی که تازه وارد این محیط شدند رو شناخت کافی بهشون بدن و حتما یاد آور این نکته بشن اینجا دنیای مجازی است نه واقعیت، باید بین این دو فضا تفاوت قائل باشند و اگر نتوانند این دو فضا را از هم تفکیک کنند بزودی باید منتظر پیامدهای ناخوشایندی باشند که گاهی اوقات بعضی از اونها جبرانش سخت و یا غیر ممکن خواهد بود.

به امید ارتقای هر چه بیشتر سطح آگاهی و کیفیت وبلاگ نویسان عزیز

/ 3 نظر / 26 بازدید
مهشید

به نظر من هیچوقت نمیشه اعتقادات رو تحمیل کرد. چون اعتقاد یه مسئله ایه که درکش قلبی هست و با زور و اجبار هیچوقت نمیشه درک قلبی کسی رو عوض کرد. به نظر من ما باید همینطور که توی واقعیت رفتار میکنیم اینجا هم رفتار کنیم. چون هیچ فرقی بین دنیای واقعی و مجازی نیست

مهشید

بله کاملا قبول دارم حرف شما رو و در تایید حرف شما نظر دادم. میخواستم بگم که دنیای مجازی هم مثل دنیای واقعی بیرون از خانه (و حتی بیشتر)، پر از خطره و باید مواظب رفتارمون باشیم اینجا. تازه دنیای مجازی خیلی مبهم تر و ناشناخته تر هم هست. باید اینطوری میگفتم: همونطور که توی دنیای واقعی با تقوا رفتار میکنیم اینجا هم باید با تقوا رفتار کنیم. و حتی بیشتر