بايد بخوری اگه نخوری يه کی ديگه می خوره

(خوردن اضافی ممنوع مخصوصا از جیب دولت)

اما سود بانکی که امروزه بسیار از آن صحبت می شود در ایران رقم واقعا نجومی دارد.نرخ سود بانکی که پیش از این ۱۶ درصد،۱۴ درصدو... بود در مقایسه با کشورهای دیگر رقم بالایی محسوب می شود.برای مقایسه همین بس که بانک مرکزی اروپا پس از افزایش چندباره نرخ شود رقم آن را به ۲۵/۴ درصد رسانده است.درحالی که این رقم در آمریکا،کانادا و ژاپن رقمی کمتر از این می باشد.

کاهش سود بانکی بر اساس نظر کارشناسان هیچ تاثیر بدی در اقتصاد یک کشور نمی گذارد.چیزی که باعث نابودی اقتصاد و کاهش قدرت آن می شود همین سود بالای بانکی است.بالا بودن سود بانکی سبب تمایل نشان ندادن تولید کنندگان به تولید می شود.نرخ بالای سود در واقع آنان را از تولید دور می کنند وبسیاری از صاحبان سرمایه به جای این که پول خود را صرف تولید و پیشرفت کشور کنند،آن را در بانک ها ذخیره کرده و سودی کمتر از آنچه بر روی وام های پرداختی اعمال می شود،دریافت می کنند.ولی چرا رسانه های وابسته به همین بانک ها یا همان مراکز فساد این تصمیم را غیر کارشناسی جلوه می دهند؟

از آغاز به کار اولین بانک خصوصی(بانک اقتصاد نوین)تا امروز حدود ۶-۷ سال می گذرد.در واقع این بانک و امثال آن(مانند پارسیان و پاسارگاد و...)فعالیت بانکی آن چنانی از خود نشان نداده اند.این بانک ها با شعار خصوصی سازی و فرصت به بخش خصوصی و با سرمایه برخی افراد وابسته به دولت های آن زمان تشکیل شدند.تا امروز این بانک ها به تاسیس شعبه در نقاط گوناگون کشور توجه زیادی نکرده اند.به طور مثال شهر تهران که مقر اصلی این بانک ها محسوب می شود،چندان مورد توجه مسئولان این بانک برای تاسیس شعبه قرار نگرفته است.منطقه ۱۷ تهران که پرتراکم ترین منطقه تهران(و شاید ایران) است و دارای مراکز مهم اقتصادی مانند بازار مبل تهران می باشد از نظر مدیران این بانک ها دور مانده است.

در واقع هدف اصلی مالکان بانک های خصوصی،صنعت بانکداری نبوده است بلکه جمع آوری ثروت های کلان و دادن وام ها به مردم و کشیدن سودهای آن چنانی بر وام های پرداختی خویش است.آنان نباید هم از کاهش سود بانکی راضی باشند برای این که میزان سود آنان(و نه سرمایه)به شدت کاهش می یابد.آنان به وسیله رسانه ها و روزنامه هایی که در اختیار دارند،می کوشند تابا غیر کارشناسی نشان دادن تصمیم احمدی نژاد سود بانکی را به حال قبل باز گردانند.حربه ای که همیشه بر علیه تصمیمات احمدی نژاد در پیش گرفته اند و در آینده نیز باید شاهد این گونه بازی ها باشیم.اما ذکر چند نمونه از این سیاه نمایی ها خالی از لطف نیست.

روزنامه شرق - که به تازگی از رفع توقیف بیرون آمده و انگار تنبیه نشده است - در مقاله به ۶۰ پیامد کاهش نرخ سود بانکی؟!!! پرداخته است.جالب این جاست که تمامی این ۶۰ پیامد حاوی دو چیز است:۱-افزایش تورم ۲-خروج سرمایه که هر دوی آنان نیز برآمده از توهم نویسنده است.*(۱)

روزنامه اعتماد ملی درتیتر نخست خود به پیامد این اقدام اشاره کرده و نتیجه آن را ورشکستگی بانک ها و خروج سرمایه از کشور؟!! دانسته است.جالب این جاست که سود بانک های دولتی و خصوصی حتی با کاهش نرخ سود بانکی افزایش چشمگیری پیدا کرده است.ولی در مورد خروج سرمایه باید گفت که سود بانکی کشورهای اطراف ایران و کشورهای اروپایی بسیار کمتر از ایران است.و برای سرمایه گذار همین سودی که دریافت می کند به صرفه تر است.هر چند که به گفته آقای احمدی نژاد سودی که به مردم پرداخت می شود کاهش نخواهد یافت.*(۲)

اما در شبکه تهران چندروز پیش از کاهش نرخ سود بانکی و در برنامه گفتگوی اقتصادی از کارشناسانی؟! دعوت شده بود که همان نظر رسانه های بالا را داشتند.یکی از این کارشناسان؟! در گفتگو با مجری اعلام کرد:((به نظرم شورای عالی پول واعتبار توانسته دولت را راضی کند که سود بانکی را کاهش ندهد.زیرا در سال گذشته که نرخ سود پایین آمده بود بانک ها در خطر ورشکستگی بودند!!)).جالب این جاست که آقای ضرغامی بازهم ادعای پشتیبانی از دولت را دارد.!!

بهرحال این تصمیم آقای احمدی نژاد در آینده اثرات مثبت خود را نشان خواهد داد.سود بانکی در همین نرخ کنونی بسیار بالاست و باید به ۲ تا ۳ درصد نزدیک شود.همین کاهش نرخ سود درآینده باعث جوسازی ها دوباره خواهد شد اما همان طور که پیش از این گفتیم از آقای احمدی نژاد انتظار داریم از این گونه تصمیمات که باعث نابودی کشور و اقتصاد آن؟!! می شود بیشتر اتخاذ کنند.یا بهتر است آقای احمدی نژاد به توصیه ی پایگاه آفتاب توجه کنند که می فرماید:((این احتمال آن است که دولت در این زمینه نیز مانند ماجرای جنجالی عزل تمامی مدیران بیمه ایران که بعداً مشخص شد بر اساس یک گزارش اشتباه و مغرضانه صورت گرفته و نوعی پوست خربزه زیر پای رئیس‌جمهور بوده است، راهکاری آبرومندانه برای خروج از تصمیم کاهش سود تسهیلات را انتخاب کرده و بدون عذرخواهی یا عقب نشینی، با کاهش نیم‌درصدی سود تسهیلات (به جای کاهش 2 تا  5درصدی) هم شعارهای رئیس‌جمهور را تحقق بخشد و هم اصول و ضرورت‌های اقتصاد کلان را رعایت کند.))؟!!*(۳)

*(۱) 60پیامد کاهش نرخ سود بانکی

*(۲)جریان شناسی مخالفان مبارزه با مفاسد اقتصادی

*(۳)پایگاه خبری آفتاب 4/3/86

/ 0 نظر / 10 بازدید